Amortyzatory

W każdej Toyocie amortyzatory pełnią bardzo ważną rolę. Ich zadaniem jest tłumienie nierówności terenu. Rola amortyzatorów jest różnorodna, bowiem dzięki nim zapewniony jest komfort i wygoda kierowcy, ale także i bezpieczeństwo. Mało kto o tym wie, ale niesprawne amortyzatory w znacznym stopniu wydłużają drogę hamowania!

Z tego też powodu bardzo istotne jest, aby amortyzatory Toyota były wysokiej jakości, sprawdzonego producenta, który daje gwarancję na swoje produkty. Na rynku znajduje się wiele modeli amortyzatorów do Toyoty, producentów takich jak m.in. Kayaba, Sachs, Bilstein, Monroe, Nipparts, Delphi, Optimal, Gabriel czy Kager.

W starszych modelach Toyoty montowane były amortyzatory olejowe, obecnie większość modeli takich jak Avensis, Corolla, Auris czy Land Cruiser posiada amortyzatory gazowo-olejowe. Tendencję tę widać także na rynku części zamiennych, gdzie amortyzatory gazowo-olejowe wypierają olejowe.

Amortyzatory w Toyocie wymieniamy parami, na jedną lub dwie osie. Dobre amortyzatory wytrzymują zazwyczaj ok. 60 tys. km, choć wszystko zależy od paru czynników – stanu ogólnego auta, jakości dróg i stylu jazdy. Wiadome jest, że jeśli będziemy skrupulatnie omijać każdą dziurę na drodze, amortyzatory w naszym Priusie czy Aygo wytrzymają więcej, niż w aucie kierowcy nie przejmującego się zbytnio nierównościami na drodze.

Bardzo ważny jest profesjonalny montaż amortyzatorów. Amortyzatory Toyota powinny być montowane przez specjalistów, jeśli więc nie znamy się zbytnio na mechanice, oddajmy auto do zaufanego warsztatu. W dłuższej perspektywie pozwoli nam to na oszczędności, ponieważ koszt naprawy będzie znacznie większy niż samego montażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *