Tarcze hamulcowe

Tarcze hamulcowe to bardzo ważny element każdego samochodu. Od niego zależy bezpieczeństwo, jakość i droga hamowania. Jak w przypadku każdej części eksploatacyjnej, należy kontrolować jej stan i w miarę potrzeby – wymienić.

Oczywiście nie inaczej jest przypadku tarcz hamulcowych do Toyoty. Obojętnie od modelu jaki posiadamy, bardzo istotna jest jakość tarcz i ich właściwości, które muszą być dostosowane do samochodu, który posiadamy.

Tarcze hamulcowe Toyota produkują m.in. takie firmy jak Ashika, Brembo, TRW, Bosch, Ferodo, ATE czy Febi Bilstein. Tego typu podzespoły są produkowane zgodnie z jakością oryginału i zapewniają odpowiednią siłę i precyzję hamowania.

Kiedy powinniśmy wymieniać tarcze hamulcowe w Toyocie? Podobnie jak w przypadku innych aut, zazwyczaj jest to kilkadziesiąt tysięcy kilometrów przebiegu, choć wiele zależy od naszego stylu jazdy, warunków eksploatacyjnych itd.

Czasem o wymianie informują nas pewne objawy. Jeśli zauważymy, że w naszej Toyocie tarcze hamulcowe starły się poniżej wartości granicznej, widzimy 2-3 mm „rant” na zewnętrznej krawędzi tarczy czy odczuwamy wibracje na kierownicy podczas hamowania, możliwe, że to właśnie tarcze dają znać o sobie.

Ceny tarcz hamulcowych Toyota są zależne od modelu, jaki posiadamy. Jak możemy się domyślić, o wiele tańsze będą tarcze hamulcowe do Yarisa, niż do np. Toyoty Land Cruiser czy Prius. Taka sama zależność jest w przypadku modeli starszych i nowszych, za tarcze do 10-letniego Avensisa trzeba mniej zapłacić niż za te do modelu najnowszej generacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *