Hybrydowa Toyota po raz 4 000 000

13 czerwca 2012

Niedawno świat obiegła informacja, że Toyota wyprodukowała 4-milionowy egzemplarz samochodu hybrydowego. Łączna ich sprzedaż w Europie wyniosła 423 tysiące. Toyota przykłada dużą wagę do silników hybrydowych uważając je za dobre połączenie silnika benzynowego i elektrycznego, co przy wykorzystaniu wyłącznie tego drugiego zapewnia bezgłośną pracę, zerowe zużycie paliwa i zerową emisję szkodliwych substancji.

Toyota zajmuje się samochodami hybrydowymi od 1997 roku, kiedy to zaprezentowano hybrydowy model koncepcyjny Coaster, a w tym samym roku Priusa – pierwszej na świecie seryjnie produkowanej hybrydy. Pierwsze egzemplarze Priusa trafiły do klientów w 2000 roku.

Druga generacja Priusa miała swoją premierę w 2003 roku, i w tym okresie technologia hybrydowa zaczęła być wprowadzana w różnych rodzajach samochodów – SUV-ach, sedanach z napędem RWD, minivany czy hatchbacki. Światową sławę i sukces odniósł Prius trzeciej generacji, zaprezentowany w 2009 roku, co przyczyniło się do popularyzacji tego rodzaju napędu. Dzięki modelu Prius, łączna sprzedaż hybrydowych samochodów Toyoty na świecie wyniosła ponad 3 miliony egzemplarzy.

Obecnie klienci europejscy mają do wyboru dwa modele hybrydowe Toyoty – Prius i Auris Hybrid, a od niedawna także Toyota Yaris Hybrid. Na rok 2012 zaplanowano także wprowadzenie do sprzedaży Toyoty Prius+ i Prius Plug-in Hybrid.

W bieżącym roku łączna sprzedaż samochodów hybrydowych to 15% całkowitej sprzedaży Toyoty, a w Europie co 10-ty samochód wyjeżdżający z salonu Toyoty i Lexusa miał napęd hybrydowy.

Toyota szacuje, że dzięki korzystaniu z ich hybryd do środowiska nie trafiło ponad 26 milionów ton dwutlenku węgla, które byłyby wyemitowane przez samochody ze zwykłymi silnikami benzynowymi o podobnych parametrach. Ilość paliwa, które zaoszczędzono w okresie 1997-2012, około 9 miliardów litrów, to roczne zużycie paliwa np. w Belgii w 2010 roku.

Kategorie: Artykuły

Tagi: , , , ,

1 komentarz

  1. No dobra, to rzeczywiście mnóstwo samochodów. Jestem pod wrażeniem takiego wyniku. Wow, te samochody naprawdę pozytywnie wpływają na środowisko, dobrze, że wpadli na taki pomysł i dobrze, że ciągle to udoskonalają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *