Ile wynosi podatek od zakupu samochodu w 2020 r.?

Podatek Vat 2020
07 stycznia 2020

Zakup auta to inwestycja, za którą musimy odprowadzić podatek. Jeśli tego nie zrobimy, poniesiemy za to karę. Wartość, którą musimy zapłacić do urzędu to 2% od ceny rynkowej. Jest ona niezmienna od kilkunastu lat. Należy pamiętać, że kwotę tą odprowadzamy wówczas gdy kupujemy auto od podmiotów , które nie są podatnikami VAT.

Jaka jest kara za niezapłacenie podatku od zakupu samochodu?

Czas jaki mamy na zapłacenie podatku w momencie zakupu auta, wynosi 14 dni. Spóźnienie się będzie podlegało karze, jaką nałoży na nas Urząd Skarbowy. Jej wysokość będzie wynosiła od 1/10 minimalnego wynagrodzenia do jego dwudziestokrotności. Obowiązek zapłaty przedawnia się po 5 latach. Istnieje możliwość napisania oświadczenia wyjaśniającego np. powód spóźnienia, które jest rozpatrywane przez urzędnika. Formularze związane z zapłatą podatku mogą być przesłane do urzędu drogą elektroniczną bądź listem poleconym, a także dostarczone osobiście.

Istnieją też sytuacje, w których kupno auta nie wiąże się z odprowadzeniem podatku. Występuje to wówczas gdy: auto jest warte mniej niż 1 000 zł, zostało kupione dla osoby niepełnosprawnej,  zakup w salonie, za granicą, w komisie kiedy kupujemy zagraniczne i niezarejestrowane auto, gdy komis jest właścicielem pojazdu czy kupno od osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *