Jak wymienić świece żarowe w Toyocie Avensis?

06 grudnia 2013

W dzisiejszym poradniku zajmiemy się kwestią wymiany świec żarowych w Toyocie Avensis pierwszej generacji. Cały zabieg jest stosunkowo prosty w wykonaniu i możemy go sprawnie przeprowadzić we własnym zakresie.

Rzeczy, które musimy przygotować:

  • Komplet nowych świec
  • Płaski śrubokręt
  • Klucz nasadowy (12, 10 lub 8)
  • Klucz dynamometryczny

 

Pierwsze problemy ze świecami żarowymi przeważnie zaczynają objawiać się wraz ze spadkiem temperatur. Warto zatem jeszcze przed nadejściem zimy sprawdzić, czy akumulator oraz świece żarowe w naszym samochodzie nadają się do eksploatacji o tej wymagającej dla kierowcy i samochodu porze roku. W innym przypadku możemy mieć problemy między innymi z porannym rozruchem silnika samochodowego.

Toyota Avensis I 2.0 D4D – wymiana świec żarowych

Przed rozpoczęciem wymiany świec żarowych musimy zapewnić sobie do nich swobodny dostęp. W tym celu będziemy musieli zdjąć pokrywę silnika, która przykręcona jest na pięć śrub. Następnie zdejmujemy kapturki ochronne, po czym powinniśmy ujrzeć nakrętki o rozmiarach 8 lub 10. Do Toyoty Avensis I 2.0 4D4 świece żarowe na pierwszy montaż dostarczało kilka firm, stąd różnica w rozmiarze nakrętek. Gdy już uda nam się dobrać odpowiedni klucz to odkręcamy wszystkie cztery świece.

Przed wymianą świec możemy sprawdzić, czy stare świece na pewno nadają się do wymiany. W tym celu powinniśmy przygotować sobie omomierz, za pomocą którego sprawdzamy rezystancję pomiędzy końcówką świecy a korpusem silnika. Jeżeli opór elektryczny wynosi ok. 1,5 Ohma to świecę można uznać za sprawną. W innych przypadkach będziemy zmuszeni do jej wymiany.

W otwory po starych świecach montujemy nowy komplet świec. Pamiętajmy, że podczas montażu musimy dokręcić nakrętki wystarczająco mocno, ale nie przesadzajmy z siłą, bo z kolei takie działanie może doprowadzić do pęknięcia świec. Gdy uszkodzimy świecę żarową to powinniśmy się przygotować na wydatek z rzędu ok. 300 zł – jest to koszt wykręcenia świecy bez konieczności wykręcania innych części. Do dokręcenia świec używamy klucza dynamometrycznego z momentem obrotowym ustawionym na 20 Nm.

Kategorie: Porady

Tagi: , ,

1 komentarz

  1. Fajna porada, długo zabierałem się za zmianę świec żarowych, bo nie wiedziałem jak i miałem swiadomosć, że będzie z typ sporo roboty, a tu artykuł i wiadomo wszystko 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *