Jakie są zadania i funkcje przepływomierza?

03 kwietnia 2017

Wśród wielu elementów samochodu znajdują się takie, które właścicielom aut, jak i mechanikom potrafią przysporzyć sporo „atrakcji”. Mimo często wielu kaprysów należą one często do bardziej pożytecznych części, bez których nie sposób wyobrazić sobie dziś samochód.

Czym jest przepływomierz?

Do takich z pewnością należy właśnie przepływomierz. Jest on stosunkowo prostym urządzeniem, którego cechuje wytrzymała konstrukcja. Odpowiada on za pomiar powietrza – które przez niego przebiega – a także przekazanie zebranych informacji do komputera pokładowego. Dzięki niemu możliwe jest stwierdzenie, czy mieszanka paliwowo-powietrzna jest najbliższa tej, która jest ustalona przez równanie stechiometryczne. Co pozwala na uzyskanie najbardziej optymalnych i efektywnych rezultatów spalania, oszczędności paliwa, a także zredukowaniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Przepływomierz powietrza odmierzając na bieżąco objętość powietrza wędrującego przez kanał dolotowy, pozwala dobrać odpowiednią ilość paliwa tak, aby do silnika ciągle trafiały najlepsze mieszanki tych dwóch.

Rodzaje przepływomierzy

W starszych typach aut spotkamy przepływomierze klapkowe, które składają się z potencjometrów, ruchomych klapek, czujników temperatury powietrza, sprężyn powrotnych, tłumików, zaworów zwrotnych i regulatorów.

Ruchoma klapka wysuwa się na skutek przepływającego przez mechanizm powietrza, a informacja, która zebrana jest podczas tego działania, zwracana jest do modułu, a następnie jednostki sterującej, która decyduje o wartości paliwa, które zostanie wprowadzona do mieszanki.

Przepływomierzem, który instalowany jest w nowocześniejszych autach to przepływomierz masowy powietrza. Nieco inne jest jego umiejscowienie – w porównaniu do starszego typu przepływomierza klapkowego. Znajduje się on w kolektorze dolotowym przy filtrze powietrza. Niezbędne pomiary dokonywane są tutaj przy pomocy platynowego drutu, który chłodzony jest przepływającym powietrzem. Zwiększone zapotrzebowanie na obniżenie temperatury tożsame jest z podwyższeniem natężenia prądu, a to z kolei wskazuje większą objętość powietrza przepływającej przez mechanizm.

Jak dobrać odpowiedni przepływomierz?

Urządzenie powinno się dobierać zawsze zgodnie z tym, co producent samochodu zamontował w nim oryginalnie. Zatem polecane przepływomierze dla właścicieli starszych aut to przeważnie przepływomierze klapkowe, a w przypadku tych nowszych pojazdów będziemy musieli wybrać przepływomierz masowy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie wymiany tego komponentu powinniśmy wybrać się do zaufanego mechanika.

Kategorie: Artykuły

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *