Toyota zapożyczy silnik od Mazdy?

14 marca 2014

We współczesnej motoryzacji coraz częściej zdarza się, że producenci aut stosują silniki konkurencji. Nie tak dawno głośno było o współpracy na linii Toyota – BMW, teraz japoński koncern planuje pożyczyć silnik od… Mazdy.

Silnik Mazdy ma zostać wykorzystany w kolejnej generacji Toyoty Yaris. Póki co nie wiadomo, kiedy auto trafi do seryjnej produkcji, ale poznaliśmy nieco więcej szczegółów na temat samej współpracy. Zakłada ona znacznie bliższa współpracę Toyoty z Mazdą, nie tylko jeśli chodzi o silnik do Toyoty Yaris.

Ciekawy obszar współpracy będzie stanowiła fabryka Mazdy w Meksyku. To właśnie tam już w przyszłym roku, a najpóźniej za 2 lata rozpocznie się produkcja nowej Toyoty. Rocznie ma być produkowanych tam aż 50 tys. aut największego koncernu motoryzacyjnego świata, a łączne moce produkcyjne fabryki Mazdy ograniczone są do 230 tys. nowych aut w skali roku. Toyota będzie w pełni odpowiedzialna za konstrukcję pojazdu, lecz pod maską znajdzie się silnik Mazdy z serii Skyactiv. Podczas niedawno zakończonych Targów Motoryzacyjnych w Genewie Mazda zaprezentowała koncepcyjny model Hazumi, którego ma zasilać jednostka napędowa Skyactiv-D 1.5. Prawdopodobnie właśnie ten silnik ma za niedługo znajdować się pod maskami nowego modelu Toyoty.

Kategorie: Aktualności

Tagi: , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *