Wyważanie kół – co to jest, rodzaje, jak często?

Wyważanie koła
28 maja 2021

Wyważanie kół to operacja, z którą z pewnością spotkał się każdy kierowca, jednak nie każdy ma do końca świadomość na czym ona polega i dlaczego jest tak ważna. Również problemy z wyważeniem dotykają wielu kierowców, których trapią kłopoty z prowadzeniem się samochodu. Zapraszamy więc do zapoznania z naszym artykułem, gdzie opisaliśmy nieco dokładniej ten proces, a także jego skutki oraz efekty.

Czym jest wyważanie kół?

Wyważanie kół to równomierne rozłożenie masy wokół osi obrotu koła. Wykonywane jest przy użyciu profesjonalnych maszyn. Samo wyrównanie masy zachodzi przez przyklejenie odpowiedniej ilości ciężarków o odpowiedniej masie do wnętrza naszej felgi w określonym miejscu. Dzięki temu masa ta zostaje wyrównana, a koło traci bicie podczas obracania.

Jakie są rodzaje wyważania kół?

Wyróżniane są dwa rodzaje wyważania kół:

  • Dynamiczne
  • Statyczne

Pierwsze pozwala na korektę położenia masy wzdłuż osi i sprowadza się do zweryfikowania czy koło nie ma bicia bocznego. Drugie natomiast umożliwia wykrycie położenia środka masy poza osią obrotu. Dzięki temu możliwe jest zrównoważenie tych mas, co pozwala uniknąć efektu drgań podczas jazdy.

Jak często należy wyważać koła?

Optymalnie powinno się wyważać koła raz na sezon. Najlepiej robić to przy okazji przekładania opon z zimowych na letnie i odwrotnie. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się, czy po założeniu innych opon nasze koła zaczną bić, a jazda przestanie być komfortowa. W wielu przypadkach rzeczywiście kierowcy wyważają swoje koła co sezon. Ogranicza się to co prawda do przypadków, w których udajemy się do specjalistycznego warsztatu celem przełożenia opon. Jeśli natomiast robimy to sami w garażu lub pod domem, to często zapominamy o konieczności wyważenia kół.

Jak rozpoznać niewyważone koła?

Koła, które nie zostały wyważone lub wyważone w niedokładny sposób bardzo szybko dają się we znaki kierowcy. Objawia się to głównie biciem podczas jazdy oraz przenoszonymi na nadwozie naszego auta drganiami, które są bardzo uciążliwe, szczególnie podczas jazdy na dłuższych dystansach.

Jakie mogą być skutki jazdy na niewyważonych kołach?

Bicie oraz drgania wywoływane przez niewyważone koła dają się we znaki nie tylko kierowcy i pasażerom, ale również podzespołom naszego samochodu. Jazda na kołach, które nie zostały odpowiednio wyważone może doprowadzić do szybkiego zużycia się gumowych elementów zawieszenia. Usługi wyważania kół oferuje sieć autoryzowanych serwisów Bosch Car Service.

Kategorie: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *